Loading...

هند یک قدم به فضا نزدیک‌تر می‌شود

اهمیت موضوع:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم
Loading...
سفینه فضایی هندی,اخبار علمی,خبرهای علمی,نجوم و فضا
راوی شانکار پراساد وزیر دادگستری هند اعلام کرد فضانوردان هندی تا سال ۲۰۲۲ با سفینه فضایی این کشور که ‘گاگانییان’ (Gaganyaan) در زبان هندی به معنای ‘ناو مداری’ است، به فضا فرستاده می‌شوند.

به گزارش ایسنا، وزیر دادگستری هند گفت: دولت هند در آخرین جلسه خود، بودجه مربوط به این برنامه را تصویب کرده است.

اگر آنچه وزیر دادگستری هند گفته به انجام برسد، بعد از روسیه، آمریکا و چین، هند چهارمین کشوری خواهد بود که به طور مستقل انسان به فضا فرستاده است.

سازمان تحقیقات فضایی هند(ایسرو) از بزرگترین موشک خود، “مارک-۳” برای پرتاب گاگانییان به فضا از پایگاه فضایی سریهاریکوتا در آندرا پرادش، استفاده خواهد کرد.

ایسرو امیدوار است ظرف ۴۰ ماه آینده به این رویای خود جامه عمل بپوشاند. برنامه‌های پیش‌بینی شده، در دو مرحله اجرا خواهد شد. در گام اول، دو پرواز بدون سرنشین صورت می‌گیرد و پس از اطمینان از صحت کار سامانه‌های سفینه، پرواز بعدی، سرنشین‌دار خواهد بود. هند در نظر دارد نخستین پرواز مداری سرنشین‌دار گاگانییان با حضور سه کیهان نورد و به مدت ۵ تا ۷ روز انجام شود.

سفینه فضایی هندی,اخبار علمی,خبرهای علمی,نجوم و فضا

دکتر سیوان رئیس سازمان تحقیقات فضایی هند قبلا گفته بود این کشور برنامه بسیار دقیقی برای پرواز سفینه سرنشین‌دار را به مورد اجرا می‌گذارد. وی همچنین اشاره کرد هند برای موفقیت گاگانییان، موافقتنامه‌هایی را با روسیه و فرانسه نیز به امضا رسانده است.

هند فضانوردان خود را ویومنات(Vyomnaut) می‌نامد که از کلمه ویوم(Vyom) معنی فضا در زبان سانسکریت سرچشمه می‌گیرد.

ایسرو فناوری بازگشت ناو کیهانی را از طریق بازیابی ماهواره‌ای در سال ۲۰۰۷ آزمایش کرد، زمانیکه یک ماهواره ۵۵۰ کیلوگرمی به مدار فرستاده شد و سپس به زمین برگرداند. در این بازگشت کاشی‌های سبک سیلیکونی مورد آزمایش قرار گرفت که می‌تواند از هر سفینه فضایی در زمان ورود به جو زمین محافظت کند.

بعدا، در سال ۲۰۱۴ یک نمونه اولیه از سفینه‌ای که قرار است فضانوردان هندی استفاده کنند آزمایش بازگشت به زمین شد. این سفینه ۳۷۴۵ کیلوگرمی با موشک مارک-۳ به فضا پرتاب گردید و پس از رسیدن به ارتفاع ۱۲۶ کیلومتری مسیر بازگشت را در پیش گرفت و در خلیج بنگال با چتر فرود آمد.

در قدم‌های بعدی کارشناسان ایسرو بر روی ساخت لباس فضایی و سامانه نجات اضطراری سفینه سرنشین‌دار خود کار کردند و اینک با دست پر کار را ادامه می‌دهند.

سفینه فضایی هندی,اخبار علمی,خبرهای علمی,نجوم و فضا

sarpoosh

با این خبر موافقمبا این خبر مخالفم

0 Comments

Add Yours →

Leave a Reply