ویروس کرونا؛ ٢٢ فوتی و ١٤١ مبتلا در ایران، سرنوشت المپیک ژاپن

اهمیت موضوع:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم
Loading...
ایرناحق نشر عکس Irna
Image caption خبرگزاری ایرنا از نشست نمایندگان سازمان بهداشت جهانی و سفرای خارجی به ابتکار وزارت خارجه خبر داده است

آخرین آمار رسمی اعلام شده در ایران حاکی از تایید ابتلای ١٤١ نفر به ویروس کرونا و افزایش آمار درگذشتگان به ٢٢ تا شامگاه گذشته نفر است براساس این گزارش، در ٢٠ استان از ٣١ استان ایران این بیماری شیوع داشته است.

همزمان، دولت ایران به اقداماتی برای مقابله با گسترش ویروس کرونا در داخل دست زده و به تلاش برای بهبود وجهه جهانی خود مبادرت کرده است. در سطح جهانی نیز تمهیدات دولت‌ها برای مقابله با این ویروس ادامه داشته اما دولت ژاپن گفته است که در نظر دارد بازی‌های المیپک را مطابق برنامه اجرا کند.

وزارت امور خارجه جلسه‌ای را با دعوت از سفرای خارجی و نماینده سازمان بهداشت جهانی برگزار کرده و در آن به تشریح اقدامات دولت در زمینه پیگیری و درمان در این زمینه پرداخته است.

به گزارش خبرگزاری دولتی ایران – ایرنا – نماینده سازمان بهداشت جهانی در این نشست “توانمندی و عملکرد ایران را یک نمونه موفق و مثال‌زدنی در جهان و منطقه” توصیف کرد و گفت که ایران از ظرفیت‌های بنیادی برای مدیریت این بیماری برخوردار است. به گزارش ایرنا، مقامات وزارت بهداشت در این جلسه گفتند که ایران از تمامی توانمندی‌های فنی و تخصصی لازم برای مقابله با کرونا برخودرار است.

مقامات وزارت بهداشت ایران در این جلسه با تاکید بر “اقدامات شفاف ایران در این زمینه و اطلاع‌رسانی کافی و موثر” از جامعه جهانی خواستند که از اعمال محدودیت‌هایی فراتر از استانداردهای و مقررات بین‌المللی به خصوص در زمینه مبادلات تجاری خودداری ورزد. اخیرا برخی کشورهای همسایه ایران از بیم سرایت ویروس کرونا، نه تنها ارتباط مسافرتی بلکه در مواردی مبادلات تجاری خود با ایران را هم قطع کرده‌اند.

مقامات وزارت بهداشت در این جلسه فهرستی از اقلام مورد نیاز را “برای آگاهی کشورهای علاقمند به کمک‌رسانی در اختیار نمایندگان دولت‌های خارجی در تهران قرار دادند.

چند روز پیش اعلام شد که قرار است کارشناسان سازمان بهداشت جهانی جهت مشورت‌دهی و کمک‌های لازم برای مقابله با گسترش این بیماری به تهران سفر کنند اما بعدا گفته شد که این سفر به تعویق افتاده هرچند اطلاعات بیشتری در این مورد منتشر نشده است.

حق نشر عکس Irna
Image caption معاون وزارت بهداشت (چپ) اتهام دروغگویی در مورد کرونا را تکذیب کرده بود.

واکنش خارجی

از زمان اعلام شیوع ویروس کرونا در شهر قم در هفته گذشته، انتقاداتی از نحوه اطلاع‌رسانی و اقدامات نهادهای دولتی ایران در زمینه جلوگیری از گسترش سریع ویروس کرونا صورت گرفته و برخی از منتقدان عملا حکومت را به پنهان‌کاری برای مقاصد سیاسی و عدم کارآیی در مقابله با گسترش این بیماری متهم کرده‌اند. مقامات دولتی این اتهامات را نادرست خوانده‌اند و چند روز پیش، ایرج حریرچی، معاون وزارت بهداشت تاکید کرد که اتهام “دروغگویی و کتمان حقیقت” توسط مقامات دولتی صحت ندارد. وی بعدا مبتلا به ویروس کرونا تشخیص داده شد.

در ادامه انتقادات از عملکرد دولت ایران، وزارت خارجه آمریکا بار دیگر نسبت به توانایی رهبران ایران برای مقابله با این بیماری ابراز تردید کرده است.

روز گذشته، مایک پومپئو، وزیر امور خارجه آمریکا، در توییتر خود نوشت: “[آیت‌الله علی] خامنه‌ای به جای قبول مسئولیت در مورد به قتل رساندن مسافران یک هواپیمای مسافربری و خطرات بهداشتی در ایران دروغ می گوید.” آقای پومپئو افزوده است: “او جان فرزندان ایران را به کشتن آنان در عملیات احمقانه انقلابی در لبنان، سوریه و عراق به هدر می دهد.”

حق نشر عکس khamenei.ir
Image caption در مورد تصمیمات و رهنمودهای آیت‌الله خامنه‌ای در مقابله با شیوع کرونا در ایران گزارشی منتشر نشده است

همچنین برایان هوک، نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران در مصاحبه با صدای آمریکا گفته است در انتقاد از حکومت ایران گفته است: “این رژیم کارنامه بدی در دروغگویی به مردمش دارد و باید انتظار داشت تعداد جان باختگان کرنا بیشتر از میزان اعلام شده باشد.”

اگرچه آیت‌الله خامنه‌ای در واکنش به خبر شیوع کرونا در ایران، گفت که این ویروس هم مانع از استقبال گسترده رای‌دهندگان از انتخابات اخیر مجلس نشد اما در زمینه نحوه مقابله و ارائه رهنمود از جمله در مواردی مانند ادامه یا توقف تجمع مردم برای مراسم دینی و زیارتی اظهار نظری نکرده است.

همزمان، در ادامه گزارش‌هایی از چند کشور از جمله عراق، لبنان، افغانستان، ترکیه و کانادا در مورد ورود ویروس کرونا به واسطه مسافران ورودی از ایران، برخی کشورها تصمیم‌هایی را در زمینه نظارت و محدودیت ارتباط با ایران اتخاذ کرده‌اند. برخی از این کشورها ورود مسافران و حتی کالاهای تجاری از ایران را محدود یا متوقف کرده‌اند.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption پومپئو رهبر ایران را به بی توجهی به مردم این کشور متهم کرده است

روسیه صدور روادید ورود برای ایرانیان را متوقف کرده و امیر قطر دستور داده است تا شهروندان این کشور از ایران خارج شوند. دولت قطر پیشتر گفته بود مسافران ورودی از کشورهای آلوده به این ویروس به مدت چهارده روز در قرنطینه قرار خواهند گرفت.

هواپیمایی قطر و امارات ارتباط هوایی خود با ایران را قطع کرده‌اند و کنسولگری ایران در دبی گفته است که تصمیم دولت امارات به قطع ارتباط هوایی و دریایی با ایران باعث سرگردانی و نگرانی شهروندان ایرانی در این کشور شده است. این کنسولگری از دولت امارات خواسته است به هواپیماهای بدون مسافر شرکت‌های هواپیمایی ایرانی اجازه دهد برای بازگرداندن شهروندان ایرانی به امارات پرواز کنند اما به گفته مقامات کنسولگری، هنوز پاسخی به این درخواست دریافت نشده است.

پیشتر، مقامات ایرانی گفته بودند که ترکیه اجازه داده است ایران هواپیماهای خالی را برای بازگرداندن شهروندانش به آن کشور بفرستد.

وزیر بهداشت پاکستان گفته است که مرز با ایران مسدود شده و مقامات ایالت سند از تشخیص یک مورد ابتلای به این بیماری خبر داده و گفته‌اند فرد مبتلا به ایران سفر کرده بود.

شامگاه گذشته، سعید نمکی، وزیر بهداشت ایران اقداماتی را که دولت برای مقابله با گسترش بیماری در نظر گرفته شرح داد که از جمله شامل تعطیلی مدارس بوده است. در این زمینه، خبرگزاری ایسنا به نقل از سرپرست اداره کل امور پارک علم و فناوری و شرکت‌های دانش‌بنیان دانشگاه آزاد از “عملیاتی شدن” طرح آموزش از راه دور برای یک میلیون دانش آموز خبر داد.

وی گفت که زیرساخت‌های فنی و اجرایی این کار فراهم و آموزش از راه دور یک میلیون دانش‌آموز آغاز شده و افزود که این پلت‌فرمی ساده و قابل استفاده است و پیچیدگی‌های آموزش‌های مجازی قبلی را ندارد.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption دولت ژاپن گفته است در حال حاضر در نظر دارد المپیک تابستانی را برگزار کند

در دیگر کشورها

واکنش کشورهای دیگر به بروز و گسترش ویروس کرونا ادامه داشته است.

در ژاپن، سخنگوی دولت گفته است که در حال حاضر، تصمیم بر این است که المپیک تابستانی توکیو مطابق برنامه در تابستان امسال برگزار شود. المپیک تابستانی برای روز ٢٤ ژوئیه با حضور حدود یازده هزار ورزشکار و پارالمپیک برای روز ٢٥ اوت با شرکت چهار هزار و چهارصد ورزشکار از سراسر جهان برنامه‌ریزی شده است.

روز گذشته، یک مقام کمیته بین‌المللی المپیک گفت که ژاپن داری یک فرصت سه ماه برای تصمیم گیری در این زمینه است.

در گزارش‌های دیگر، کره شمالی و آمریکا اعلام کردند که به خاطر شیوع کرونا، مانور مشترک دو کشور لغو شده است. کره جنوبی از سیصد و سی و چهار مورد تشخیص ابتلای به کرونا خبر داده که شمار مبتلایان این کشور را به یکهزار و ششصد تن می‌رساند. همچنین، تا کنون سیزده تن در اثر این بیماری در کره جنوبی جان خود را از دست داده اند.

دولت چین گفته است که روز گذشته بیست و نه نفر دیگر از مبتلایان به کرونا درگذشتند که پائین‌ترین رقم تلفات از پایان ژانویه را نشان می‌دهد و می‌تواند نشانه کند شدن روند ابتلای و تلفات باشد. آمار اعلام شده تلفات در روز قبل ٥٢ نفر بود.

در آمریکا، مایک پنس، معاون رئیس جمهوری برای نظارت بر اقدامات دولت در مقابله با کرونا تعیین شده است. پیشتر، مرکز مبارزه با بیماری‌ها در آمریکا اعلام کرد که اولین مورد از ابتلا به کرونا در کالیفرنیا تشخیص داده شده اما منشاء این آلودگی مشخص نیست و شخص مبتلا به کشورهایی که ویروس کرونا در آنها شایع شده سفر نکرده است.

رئیس جمهوری آمریکا گفته است که خطر ابتلای به کرونا در آمریکا هنوز پائین است. تا روز گذشته، شصت مورد ابتلای به کرونا در سراسر آمریکا گزارش شده بود که پانزده مورد در داخل و چهل و پنج مورد مربوط به آمریکاییان بازگشته از سفر به مناطق آلوده است.

در استرالیا، اسکات موریسون، نخست وزیر، هشدار داده است که جهان در آستانه همه‌گیری کرونا قرار دارد و اقداماتی را در زمینه محافظت از این کشور اعلام کرد. وی گفت ممنوعیت ورود مسافران از چین به مدت یک هفته دیگر تمدید می‌شود اما نیازی برای لغو برنامه هایی مانند مسابقات ورزشی نیست.

پیشتر، سازمان بهداشت جهانی گفته بود که هنوز شیوع کرونا را نمی توان “همه‌گیری جهانی” توصیف کرد.

نظرات