پاکستان: از هند به علت کشمیر به لاهه شکایت می‌بریم

اهمیت موضوع:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم
Loading...
n Indian army soldier is silhouetted against the snow capped mountains of Pakistan administered Kashmir as he guards the the Line Of Control on April 20, 2015 iحق نشر عکس AFP

با ادامه وضعیت فوق‌العاده در بخش کشمیر هند، پاکستان گفته خود را آماده می‌کند که شکایتی در این باره به دیوان جهانی دادگستری در لاهه هلند تسلیم کند.

شاه محمود قریشی، وزیرخارجه پاکستان، امروز سه‌شنبه، ۲۰ اوت، در گفتگو با تلویزیون ای‌.آر.‌وای گفت: “ما تصمیم گرفتیم که موضوع کشمیر را به دیوان بین‌المللی دادگستری ببریم. این تصمیم پس از ملاحظه همه ابعاد قانونی این موضوع گرفته شده است.”

وزیرخارجه پاکستان تصریح کرده که ادعای اسلام آباد مبنی بر “نقش حقوق بشر توسط دولت هند” در کشمیر که اکثریت آن مسلمانند را محور شکایت خود به دادگاه لاهه قرار خواهد داد. اتهامی که هند آن را رد می‌کند.

اسلام‌آباد این تصمیم را پس از آن گرفته که نارندا مودی، نخست وزیر هند، دستور به لغو خودمختاری کشمیر هند داده است.

تصمیمی که خیلی زود با واکنش تند پاکستان روبرو شد و اسلام آباد علاوه بر اخراج سفیر هند، روابط تجاری و ترانزیتی خود با هند را متوقف کرد.

کشمیر که هم هند و هم پاکستان ادعای مالکیت کامل بر آن را دارند طی چند دهه گذشته همواره محل تنش و منازعه میان دو کشور بوده و هم اکنون هر کدام بر بخشی از آن تسلط دارند.

همزمان، بوریس جانسون، نخست وزیر تازه به قدرت رسیده بریتانیا در گفتگوی تلفنی با ناراندا مودی، همتای هندی خود گفته بحران کشمیر موضوعی میان این دو کشور است که باید از راه مذاکره و گفتگو حل شود.

فرانسه هم اعلام کرده امانوئل مکرون، رئیس جمهوری این کشور که چند روز پیش با آقای مودی در پاریس دیدار کرده بود بنا دارد به زودی با نخست وزیر هند درباره بحران در کشمیر گفتگو کند.

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

کشمیر هند؛ همچنان تحت تدابیر شدید امنیتی

بحران جدید از کجا آغاز شد؟

تنش جدید میان دهلی نو و اسلام‌آباد از آنجا آغاز شد که دولت هند به رهبری حزب ناسیونالیست هندو بهاراتیا جاناتا (بی‌جی‌پی)، پس از هفتاد سال خودمختاری و امتیازات ویژه را از جامو و کشمیر سلب کرد.

از زمان لغو این امتیازات در ۱۰ روز گذشته دولت هند با قطع تلفن و اینترنت، ارتباط کشمیر را با بیرون قطع کرده و ده‌ها هزار نظامی به خیابان‌های این منطقه فرستاده و سران محلی را دستگیر کرده است؛ وضعیتی که اسلام آباد غیرقانونی و مشابه حکومت نظامی می‌داند.

اصل ۳۷۰ قانون اساسی هند به ایالت جامو و کشمیر هند نوعی خودمختاری می‌داد، به شکلی که این ایالت به جز در مسائل روابط خارجی، دفاعی و ارتباطات و مخابرات که در کنترل دولت مرکزی هند بود، قانون اساسی مستقل و پرچم خودش را داشت و آزاد بود قانون وضع کند.

لغو این اصل اکنون در مجلس سفلی هند به بحث گذاشته شده و لایحه‌ای برای تقسیم ایالت جامو و کشمیر به دو منطقه به رای گذاشته خواهد شد. این لایحه تاکنون در مجلس اعیان هند تصویب شده است.

اخبار مرتبط

منطقه کشمیر که در بلندی‌های هیمالیا بین دو کشور هند و پاکستان واقع شده، منطقه‌ای مورد مناقشه است. هر دو کشور هند و پاکستان بر سراسر کشمیر ادعای ارضی دارند. اما هر کدام بخشی از کشمیر را کنترل می‌کنند.

این دو کشور که هر دو به سلاح هسته‌ای نیز دسترسی دارند، از سال ۱۹۴۷ میلادی که استقلال خود را بازیافتند، چندین بار بر سر کنترل کشمیر با هم جنگیده‌اند.

در کشمیر هند مدت‌ها است که گروه‌های شبه نظامی جدایی‌طلب فعال هستند و حملات آنها باعث کشته شدن هزاران نفر شده است.

خبرهای بیشتر را درخبرهای بیشتر را در کانال تلگرام بی‌بی‌سی فارسی دنبال کنید

نظرات