Loading...

پومپئو: به توافق با ترکیه بر سر امنیت کردهای سوریه خوشبینم

اهمیت موضوع:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم
Loading...
آمریکا حدود ۲۰۰۰ نیروی نظامی در شمال سوریه دارد و شهر منبج دارد که آقای ترامپ یک ماه پیش دستور خروج آنها را دادحق نشر عکس AFP
Image caption آمریکا حدود ۲۰۰۰ نیروی نظامی در شمال سوریه دارد و شهر منبج دارد که آقای ترامپ یک ماه پیش دستور خروج آنها را داد

مایک پومپئو، وزیرخارجه آمریکا که در خلال یک سفر بلند به خاورمیانه از کشورهای حاشیه خلیج‌فارس دیدن می‌کند گفته خوشبین است که آمریکا و ترکیه بر سر تامین امنیت کردهای متحد واشنگتن پس از خروج سربازان آمریکایی به توافق برسند.

آقای پومپئو روز شنبه (۱۲ ژانویه) این سخنان را در حالی به خبرنگاران گفت که در امارات متحده عربی بود و تلفنی با همتای خود در ترکیه دقایقی گفتگو کرده بود.

کردهای مورد اشاره وزیرخارجه آمریکا در چند سال گذشته تحت مشاوره و حمایت واشنگتن با شبه‌نظامیان گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) در سوریه جنگیده‌اند و نقش مهمی در پس گرفتن شهرهای اشغال شده سوریه داشته‌اند. اما حالا ترکیه گسترش و تحکیم حضور آنها در پشت مرزهایش را یک تهدید می‌داند و این جنگوجویان کرد را هم‌پیمان احزاب کرد ترکیه چون پ‌ک‌ک می‌داند که از نظر آنکارا یک تشکل تروریستی محسوب می‌شوند. پ‌ک‌ک سال‌هاست که با دولت مرکزی برای استقلال حاکمیت کردستان می‌جنگد.

یکی از اصلی‌ترین ماموریت‌های آقای پومپئو هم در سفر به خاورمیانه، اطمینان خاطر دادن به متحدان واشنگتن است که پس از اعلام ناگهانی تصمیم آقای ترامپ برای خارج کردن سربازان آمریکایی از سوریه نگران عواقب آن شده‌اند.

آقای پومپئو همچنین امروز (شنبه) در ابوظبی به خبرنگاران گفت که آمریکا “حق مردم ترکیه و (رئیس‌جمهوری این کشور رجب طیب) اردوغان برای دفاع از کشورش در برابر تروریست‌ها را” به رسمیت می‌‎شناسد.

“ما همچنین می‌دانیم که آنانی که دوشادوش ما جنگیده‌اند مستحق تامین امنیت خود هستند.”

حق نشر عکس Reuters
Image caption محمد بن زاید آل نهیان، شاهزاده امارات از مایک پومپئو ابوظبی استقبال کرد

وزیر خارجه آمریکا گفت که با مهمت چاوش‌اوقلو، وزیرخارجه ترکیه گفتگو کرده و تاکید کرد که: “هنوز خیلی جزئیات هست که باید روی آنها کار کنیم اما من خوشبینم که توافق حاصل خواهد شد.”

ترکیه چه می‌گوید؟

رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه، هفته گذشته با عصبانیت دیدار با جان بولتون، مشاور امنیت ملی آقای ترامپ را رد کرد چرا که آقای بولتون بر موضع واشنگتن برای حمایت از جنگجویان کرد سوریه تاکید کرده بود.

آقای اردوغان گفته بود: “چنین اظهاراتی غیرقابل قبول است.”

حق نشر عکس AFP
Image caption آقای اردوغان نیروهای کرد در شمال سوریه را تهدید به حمله نظامی کرده است

آقای اردوغان به نمایندگان مجلس از حزب حاکم عدالت و توسعه گفته بود آمریکا شناخت دقیقی از گروه‌های مختلف کرد ندارد و “اگر آنها را ‘برادران کرد’ می‌خواند باید گفت که در توهمی جدی به سر می‌برد.”

جان بولتون، مشاور امنیت ملی آمریکا در راه آنکارا بود تا بلکه تضمینی از آقای اردوغان برای تامین امنیت کردهای شمال سوریه بگیرد اما رئیس‌جمهوری ترکیه این درخواست ملاقات را با عصبانیت رد کرد.

اخبار مرتبط

ائتلاف به رهبری آمریکا: روند خروج نیروهای آمریکایی از سوریه آغاز شده

ترامپ: نیروهای آمریکا از سوریه خارج می‌شوند

خروج آمریکا از سوریه؛ استقبال مسکو، نگرانی در واشنگتن

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

پیامدهای خروج نیروهای آمریکایی از سوریه

0 Comments

Add Yours →

Leave a Reply