Loading...

پیکر ۳ کودک جانباخته در آتش‌سوزی مدرسه زاهدان به خاک سپرده شد

اهمیت موضوع:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم
Loading...

(+عکس) خبر آتش‌سوزی حاصل از افتادن بخاری نفتی در مدرسه‌ زاهدان که سه کودک پیش‌دبستانی و کلاس‌اولی جان خود را از دست دادند و یک کودک را نیز به کما فرو برد، افکار عمومی را به شدت تکان داد. در حالی‌ که استفاده از بخاری‌های نفتی در مدارس ایران همواره فاجعه‌آفرین بوده‌اند، مشاور و نماینده ویژه وزیر آموزش و پرورش اظهار امیدواری کرده تا بخاری‌های نفتی مدارس با حمایت وزارت نیرو، برقی شوند.

روز سه‌شنبه ۲۷ آذرماه ساعت ۹ صبح یک آتش‌سوزی در مدرسه «اسوه حسنه» در شهر زاهدان به وقوع پیوست که در پی آن، ۴ کودک دچار سوختگی بالای ۷۰ درصد شدند. از روز گذشته تا کنون سه دانش‌آموز کلاس‌اولی و پیش‌دبستانی جان خود را از دست دادند و یک دانش‌آموز (یکتا میرشکار) در وضعیت وخیم بسر می‌برد.

پیکر سه دانش‌آموز نونهال مدرسه زاهدان که در این حادثه تلخ جان سپردند، با حضور مردم شهر زاهدان به خاک سپرده شد.

همزمان مدرسه غیردولتی دخترانه «اسوه حسنه» زاهدان که دچار آتش‌سوزی شده بود، تعطیل شد. نماینده وزیر آموزش و پرورش در این رابطه، عامل آتش‌سوزی را سقوط بخاری نفتی کلاس و موکت بودن کف کلاس اعلام کرد.

علی موحدی‌راد دادستان عمومی و انقلاب زاهدان دیروز اعلام کرد که «با بررسی‌های صورت گرفته قصور مدیر و مربی آموزشی محرز شده و در این زمینه دستور بازداشت آنها صادر شد.» از سوی دیگر، مدیر آموزش و پرورش ناحیه ۲ زاهدان در پی حادثه دبستان دخترانه «اسوه حسنه» از سمت خویش استعفا کرد.

محمد خرم مشاور و نماینده وزیر آموزش و پرورش در حادثه زاهدان عدم رعایت مسائل ایمنی را موجب این مصیبت دانسته و گفته است که «ما هنوز نمی‌دانیم به علت حجم خسارات  وارده و ابعاد وسیع آتش‌سوزی، محل تعبیه بخاری نفتی کجا بوده است؟ ضمن اینکه اگر کلاس موکت نبود شاید ابعاد حادثه تا این حد وسیع نمی‌شد.»

طبق گزارش نماینده وزیر آموزش و پرورش، مجوز این مرکز آموزشی در سال ۹۰ صادر شد که تا سال ۹۷ پیش‌دبستانی و محل آموزش‌های قرآنی بوده و تازه امسال مجوز کلاس اول ابتدایی گرفت و ۷ دانش‌آموز را پذیرفت. ضمن اینکه مدرسه «اسوه حسنه» غیردولتی و دارای ۵۹ دانش‌آموز بوده است.

کلاس‌های این مدرسه کوچک و ۹ متری و ۱۲ متری بودند و این مدرسه  چهار کلاس با شش کادر آموزشی داشته است.

طبق گفته محمد خرم، هنگام وقوع آتش‌سوزی پنجره‌ها بسته بوده و «آنچه موجب این اتفاق شده بخاری نفتی بوده است. کف مدرسه موکت بوده و بخاری نفتی که با یکی از دانش‌آموزان برخورد می‌کند [یکی از دانش‌آموزان به بخاری نفتی برخورد می‌کند] و برمی‌گردد و نفت آن سرازیر می‌شود و سریعا سرایت می‌کند. معلمان سریعا دانش‌آموزان را از محل خارج می‌کنند اما متوجه چهار نفری که در کلاس گیر افتاده‌اند نمی‌شوند.»

محمد خرم گفته که «طبق گزارشاتی که داریم این مدرسه به لحاظ فعالیت‌های تربیتی و آموزشی، مدرسه خوبی بوده است.»

این مقام وزارت آموزش و پرورش هرگونه کوتاهی این وزارتخانه را رد کرده و گفته که « مشکل ما در زاهدان این است که اغلب ساختمان‌ها  از بخاری نفتی استفاده می‌کنند و اینطور نبوده که آموزش و پرورش کوتاهی کرده و مدارس را به بخاری‌های گازی مجهز نکرده باشد.»

وی اظهار امیدواری کرده که «با هماهنگی وزارت نیرو، در زمستان بخاری‌های نفتی را جمع کنند و از برق استفاده کنند. اولیای مدرسه هم درخواست داشتند بخاری‌ها برقی شوند.»

مشاور و نماینده ویژه وزیر آموزش و پرورش آموزش‌ آموزش به کودکان را در برخورد با چنین حوادثی ضروری دانسته و گفته که «باید به دانش‌آموزان یاد بدهیم در مواقع بروز حوادثی چون آتش‌سوزی چه کنند. به نظر می‌رسد بچه‌ها بجای خروج از کلاس به زیر نیمکت و گوشه کلاس پناه برده بودند که معمولا مدل پناه بردن در هنگام زلزله است.»

استان سیستان و بلوچستان تنها استان ایران است که از نعمت گاز شهری بی‌بهره است. با وجود نصب‌ لوله‌های گاز شهری در شهر زاهدان، مجری طرح گازرسانی به دلیل نوسانات قیمت دلار و مشکلات اقتصادی دست از کار کشیده است.

بر مبنای اعلام  حبیب‌الله دهمرده عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی، محمد بطحایی وزیر آموزش و پرورش برای ارائه توضیحات در این رابطه روز یکشنبه هفته آینده به مجلس فرا خوانده شده است.

شاهزاده رضا پهلوی در یک توییت جان باختن غم‌انگیز و دردناک این کودکان را به خانواده‌های آنها تسلیت گفته و از اینکه کشوری مانند ایران که از منابع عظیم انرژی برخوردار است هنوز در کلاس‌های مدارس‌اش از بخاری نفتی استفاده می‌شود ابراز تأسف کرده است.

0 Comments

Add Yours →

Leave a Reply