پیکر ۳ کودک جانباخته در آتش‌سوزی مدرسه زاهدان به خاک سپرده شد

اهمیت موضوع:
, پیکر ۳ کودک جانباخته در آتش‌سوزی مدرسه زاهدان به خاک سپرده شد, آخرین اخبار ایران و جهان و فید های خبری روز, پیکر ۳ کودک جانباخته در آتش‌سوزی مدرسه زاهدان به خاک سپرده شد, آخرین اخبار ایران و جهان و فید های خبری روز, پیکر ۳ کودک جانباخته در آتش‌سوزی مدرسه زاهدان به خاک سپرده شد, آخرین اخبار ایران و جهان و فید های خبری روز, پیکر ۳ کودک جانباخته در آتش‌سوزی مدرسه زاهدان به خاک سپرده شد, آخرین اخبار ایران و جهان و فید های خبری روز, پیکر ۳ کودک جانباخته در آتش‌سوزی مدرسه زاهدان به خاک سپرده شد, آخرین اخبار ایران و جهان و فید های خبری روز
Loading...

(+عکس) خبر آتش‌سوزی حاصل از افتادن بخاری نفتی در مدرسه‌ زاهدان که سه کودک پیش‌دبستانی و کلاس‌اولی جان خود را از دست دادند و یک کودک را نیز به کما فرو برد، افکار عمومی را به شدت تکان داد. در حالی‌ که استفاده از بخاری‌های نفتی در مدارس ایران همواره فاجعه‌آفرین بوده‌اند، مشاور و نماینده ویژه وزیر آموزش و پرورش اظهار امیدواری کرده تا بخاری‌های نفتی مدارس با حمایت وزارت نیرو، برقی شوند.

, پیکر ۳ کودک جانباخته در آتش‌سوزی مدرسه زاهدان به خاک سپرده شد, آخرین اخبار ایران و جهان و فید های خبری روز

روز سه‌شنبه ۲۷ آذرماه ساعت ۹ صبح یک آتش‌سوزی در مدرسه «اسوه حسنه» در شهر زاهدان به وقوع پیوست که در پی آن، ۴ کودک دچار سوختگی بالای ۷۰ درصد شدند. از روز گذشته تا کنون سه دانش‌آموز کلاس‌اولی و پیش‌دبستانی جان خود را از دست دادند و یک دانش‌آموز (یکتا میرشکار) در وضعیت وخیم بسر می‌برد.

پیکر سه دانش‌آموز نونهال مدرسه زاهدان که در این حادثه تلخ جان سپردند، با حضور مردم شهر زاهدان به خاک سپرده شد.

, پیکر ۳ کودک جانباخته در آتش‌سوزی مدرسه زاهدان به خاک سپرده شد, آخرین اخبار ایران و جهان و فید های خبری روز

همزمان مدرسه غیردولتی دخترانه «اسوه حسنه» زاهدان که دچار آتش‌سوزی شده بود، تعطیل شد. نماینده وزیر آموزش و پرورش در این رابطه، عامل آتش‌سوزی را سقوط بخاری نفتی کلاس و موکت بودن کف کلاس اعلام کرد.

علی موحدی‌راد دادستان عمومی و انقلاب زاهدان دیروز اعلام کرد که «با بررسی‌های صورت گرفته قصور مدیر و مربی آموزشی محرز شده و در این زمینه دستور بازداشت آنها صادر شد.» از سوی دیگر، مدیر آموزش و پرورش ناحیه ۲ زاهدان در پی حادثه دبستان دخترانه «اسوه حسنه» از سمت خویش استعفا کرد.

, پیکر ۳ کودک جانباخته در آتش‌سوزی مدرسه زاهدان به خاک سپرده شد, آخرین اخبار ایران و جهان و فید های خبری روز

محمد خرم مشاور و نماینده وزیر آموزش و پرورش در حادثه زاهدان عدم رعایت مسائل ایمنی را موجب این مصیبت دانسته و گفته است که «ما هنوز نمی‌دانیم به علت حجم خسارات  وارده و ابعاد وسیع آتش‌سوزی، محل تعبیه بخاری نفتی کجا بوده است؟ ضمن اینکه اگر کلاس موکت نبود شاید ابعاد حادثه تا این حد وسیع نمی‌شد.»

طبق گزارش نماینده وزیر آموزش و پرورش، مجوز این مرکز آموزشی در سال ۹۰ صادر شد که تا سال ۹۷ پیش‌دبستانی و محل آموزش‌های قرآنی بوده و تازه امسال مجوز کلاس اول ابتدایی گرفت و ۷ دانش‌آموز را پذیرفت. ضمن اینکه مدرسه «اسوه حسنه» غیردولتی و دارای ۵۹ دانش‌آموز بوده است.

, پیکر ۳ کودک جانباخته در آتش‌سوزی مدرسه زاهدان به خاک سپرده شد, آخرین اخبار ایران و جهان و فید های خبری روز

کلاس‌های این مدرسه کوچک و ۹ متری و ۱۲ متری بودند و این مدرسه  چهار کلاس با شش کادر آموزشی داشته است.

طبق گفته محمد خرم، هنگام وقوع آتش‌سوزی پنجره‌ها بسته بوده و «آنچه موجب این اتفاق شده بخاری نفتی بوده است. کف مدرسه موکت بوده و بخاری نفتی که با یکی از دانش‌آموزان برخورد می‌کند [یکی از دانش‌آموزان به بخاری نفتی برخورد می‌کند] و برمی‌گردد و نفت آن سرازیر می‌شود و سریعا سرایت می‌کند. معلمان سریعا دانش‌آموزان را از محل خارج می‌کنند اما متوجه چهار نفری که در کلاس گیر افتاده‌اند نمی‌شوند.»

, پیکر ۳ کودک جانباخته در آتش‌سوزی مدرسه زاهدان به خاک سپرده شد, آخرین اخبار ایران و جهان و فید های خبری روز

محمد خرم گفته که «طبق گزارشاتی که داریم این مدرسه به لحاظ فعالیت‌های تربیتی و آموزشی، مدرسه خوبی بوده است.»

این مقام وزارت آموزش و پرورش هرگونه کوتاهی این وزارتخانه را رد کرده و گفته که « مشکل ما در زاهدان این است که اغلب ساختمان‌ها  از بخاری نفتی استفاده می‌کنند و اینطور نبوده که آموزش و پرورش کوتاهی کرده و مدارس را به بخاری‌های گازی مجهز نکرده باشد.»

وی اظهار امیدواری کرده که «با هماهنگی وزارت نیرو، در زمستان بخاری‌های نفتی را جمع کنند و از برق استفاده کنند. اولیای مدرسه هم درخواست داشتند بخاری‌ها برقی شوند.»

مشاور و نماینده ویژه وزیر آموزش و پرورش آموزش‌ آموزش به کودکان را در برخورد با چنین حوادثی ضروری دانسته و گفته که «باید به دانش‌آموزان یاد بدهیم در مواقع بروز حوادثی چون آتش‌سوزی چه کنند. به نظر می‌رسد بچه‌ها بجای خروج از کلاس به زیر نیمکت و گوشه کلاس پناه برده بودند که معمولا مدل پناه بردن در هنگام زلزله است.»

استان سیستان و بلوچستان تنها استان ایران است که از نعمت گاز شهری بی‌بهره است. با وجود نصب‌ لوله‌های گاز شهری در شهر زاهدان، مجری طرح گازرسانی به دلیل نوسانات قیمت دلار و مشکلات اقتصادی دست از کار کشیده است.

بر مبنای اعلام  حبیب‌الله دهمرده عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی، محمد بطحایی وزیر آموزش و پرورش برای ارائه توضیحات در این رابطه روز یکشنبه هفته آینده به مجلس فرا خوانده شده است.

شاهزاده رضا پهلوی در یک توییت جان باختن غم‌انگیز و دردناک این کودکان را به خانواده‌های آنها تسلیت گفته و از اینکه کشوری مانند ایران که از منابع عظیم انرژی برخوردار است هنوز در کلاس‌های مدارس‌اش از بخاری نفتی استفاده می‌شود ابراز تأسف کرده است.

نظرات