کرونا؛ یک رسوایی عظیم برای جمهوری اسلامی

اهمیت موضوع:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم (2 رای)
Loading...

هم‌زمان با افزایش شمار مبتلایان به ویروس کرونا در ایران، کشورهای عربی خلیج فارس از افزایش موارد این بیماری در کشورهای خود خبر داده‌ و ناقل آن را مسافرانی دانسته‌اند که از ایران به این کشورها وارد شده‌اند.

به گزارش روزنامه شرق، اخبار اقدامات جمهوری اسلامی در مواجهه با کرونا روزبه‌روز در رسانه‌های جهان بیشتر و بیشتر دیده می‌شود.

این منبع نوشت: مرور گزارش‌های رسانه‌ها به‌طور‌کلی چند خط را برجسته نشان می‌دهد. مسئله اول، تشکیک در آمار رسمی در نتیجه ادعای نماینده مجلس و نیز بی‌اعتمادی حاصل از ماجرای هواپیمای اوکراینی است. مسئله دوم، نسبت بالای قربانیان این بیماری در ایران است که به لحاظ درصدی چین را نیز پشت سر گذاشته است. مسئله سوم ارتباطات متعدد و مرز‌های مشترک ایران با کشور‌های بسیاری در منطقه است که لزوما امکانات درمانی خوبی ندارند و در نتیجه ناکامی جمهوری اسلامی در کنترل این بیماری در مرز‌های خود، کشور‌هایی را در معرض خطر قرار می‌دهد که ممکن است نتوانند از پس کنترل بیماری، حتی به شکل محدود نیز بربیایند. کشور‌هایی مثل عراق و افغانستان با ساختار‌های متزلزل دولتی احتمالا توانایی و امکان مدیریت چنین مسئله‌ای را نداشته باشند و این می‌تواند به این معنا باشد که خاورمیانه در آستانه یک فاجعه تاریخی قرار دارد.

نیویورک‌مگزین در گزارشی در باره گسترش ویروس کرونا در ایران، به سفر‌های متعدد مسلمانان شیعه در منطقه به ایران و مشخصا به قم به‌عنوان یکی از مراکز مذهبی این کشور اشاره می‌کند و می نویسد: شیوع این بیماری در ایران ممکن است به‌ سرعت به فاجعه‌ای در خاورمیانه تبدیل شود.

در حالی که جمهوری اسلامی به پنهان‌کاری خود در زمینه ابعاد کرونا و تلفات آن ادامه می‌دهد، خبرگزاری فرانسه روز سه‌ شنبه اعلام کرد:‌ ایران با مرگبارترین شیوع ویروس کرونا خارج از چین مواجه است.

نگرانی کارشناسان ناشی از تعداد بالای موارد مبتلا به کرونا در افرادی است که از ایران برگشته‌اند. خبرگزاری رویترز گزارش داد: یک خانواده ۴نفره عراقی که از سفر به ایران باز می‌گشتند مبتلا به ویروس کرونا هستند این ۴نفر در استان کرکوک قرنطینه شده‌اند.

تاکنون مرگ بیش از ۲۷۰۰ نفر در جهان از ویروس کرونا تایید شده که بخش اعظم آنها شهروندان چین هستند. ایران دومین جایگاه را از لحاظ قربانیان این ویروس دارد به طوری که طبق آمار رسمی ۹۵ مبتلای قطعی در کشور وجود دارد و ۱۵ نفر نیز جان خود را از دست داده‌اند. در دیگر کشورها شمار فوتی‌ها در نسبت با مبتلایان، حدود ۲.۳ درصد است و معلوم نیست چرا در ایران این نسبت نزدیک به ۱۶ درصد است.

در همین حال، وزیر امور خارجه آمریکا روز سه‌شنبه ۲۵ فوریه در سخنانی از پنهان‌کاری مقامات جمهوری اسلامی درباره شیوع کرونا ابراز نگرانی کرد و گفت: نگرانیم رژیم ایران جزئیات مهمی از شیوع کرونا در این کشور را مخفی کرده باشد.

روزنامه گاردین در گزارشی می‌نویسد: حکومت ایران در کنترل این ویروس دچار مشکل شده است. آمار قربانیان این بیماری نسبت به مبتلایان در ایران بالاترین در دنیاست. تعداد مرگ‌ومیر در مقایسه با تعداد موارد تأییدشده ابتلا به ویروس در ایران بالاتر از هر کشور دیگری شامل چین و کره جنوبی که در آن‌ها شیوع بسیار گسترده‌تر بوده است.

در این گزارش آمده حکومت ایران اعلام نمی‌کند که چند نفر در سراسر کشور در قرنطینه هستند. این گزارش به نقل از یک استاد علوم پزشکی و از متخصصان در این زمینه می‌نویسد که مشخص نیست ایران منابع و تجهیزات لازم برای شناسایی بیماران و مدیریت تعداد بالای مبتلایان را داشته باشد.

نیویورک‌تایمز نیز در گزارشی با تیتر «دستورالعمل یک همه‌گیری ویروسی عظیم» ایران را به عنوان «تهدیدی جهانی» توصیف می‌کند. در این گزارش آمده ایران که مدت‌هاست به عنوان چهارراهی در منطقه عمل کرده است، در حال گسترش کرونا به بسیاری از کشور‌های همسایه‌اش است.

در این گزارش نیویورک‌تایمز اشاره می‌کند که مسافران بسیاری هر روزه از مرز‌های ایران می‌گذرند و برخی از این کشور‌های هم‌مرز با ایران، کنترل‌های مرزی محدود، دولت‌های ضعیف و سیستم‌های خدمات درمانی شکننده دارند: «حالا در‌حالی‌که چین در تقلای کنترل گسترش ویروس کروناست، ایران در حال سربرآوردن به عنوان دومین نقطه کانونی برای گسترش این بیماری پس از چین است. نمونه‌هایی در عراق، افغانستان، بحرین، کویت، عمان، لبنان و امارات متحده عربی و حتی یک نمونه در کانادا، همه به ایران مربوط شده‌اند و موج‌های وحشت از کابل تا بیروت طنین‌انداز شده‌اند.

نیویورک‌مگزین نیز می نویسد: کشور‌هایی مثل کره جنوبی و ایران از جمله نقاط مهمی هستند که شاهد رشد و گسترش شیوع این بیماری‌اند. شیوع کرونا در ایران ممکن است بدتر هم باشد و تمام خاورمیانه را به خطر بیندازد. از سه‌شنبه گذشته دولت ایران ۶۱ نمونه تأیید‌شده ابتلا به کووید ۱۹ و ۱۲ مرگ گزارش داده است که بالاترین میزان مرگ‌ومیر خارج از چین است. اما دلایلی وجود دارد که بتوان تصور کرد اندازه واقعی این شیوع بسیار بیشتر است و حکومت ایران نه‌تن‌ها مدیریت غلطی در واکنش به این بیماری داشته، بلکه ممکن است همه‌گیری فزاینده را هم از ایرانیان و هم از دنیا مخفی کرده باشد.

بیزنس اینسایدر نیز با مرور گزارش‌های آسوشیتدپرس، فرانس‌پرس و گاردین به بی‌اعتمادی به آمارهای رسمی حکومت ایران در‌این‌باره می‌پردازد.

Loading...
نظرات