کرونا در ترکیه: نگرانی‌های اردوغان برملا می‌ شود

اهمیت موضوع:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم
Loading...

کرونا در ترکیه: نگرانی‌های اردوغان برملا می‌ شود

دولت ترکیه که تاکنون تلاش می‌کرد خود را از جنجال کرونا دور نگاه دارد، اینک نگرانی‌های زیادی را در سطح بین‌المللی ایجاد کرده است: از نظر سرعت شیوع بیماری، ترکیه یکی از نخستین کشورهای جهان محسوب می‌شود. آنکارا رسماً ٣۴ هزار مورد ابتلا و ٧٢۵ مرگ را گزارش کرده، اما طی ۱۵ روز اخیر، شمار مبتلایان هفته به هفته دو برابر شده است.

به گزارش رادیو فرانسه، با اینحال ترکیه یکی از اولین کشورهایی بود که ارتباط هوایی با مناطق پرخطر را قطع کرد. ماسک نیز تقریباً در تمام اماکن عمومی ترکیه اجباری شده. از روز چهارشنبه ٨ آوریل/ ٢٠ فروردین، دولت از طریق پست برای مردم ماسک می‌فرستد. نامه‌ای از رئیس جمهوری رجب طیب اردوغان نیز ضمیمه است. اردوغان به مردم اطمینان می‌دهد که «ترکیه یکی از مجهزترین کشورها برای مقابله با اپیدمی است».

یکی از نگرانی‌های بسیار بزرگ در ترکیه وضعیت زندان‌هاست. روز گذشته پارلمان ترکیه طرحی را دست گرفت که به دولت اجازه می‌دهد حداکثر تا یک‌سوم زندانیان را آزاد کند.

بسیاری از پزشکان و همچنین شخصیت‌های مخالف اردوغان از دولت می‌خواهند که خانه‌نشینی را در سراسر کشور اجباری کند. اما اردوغان تاکنون با این پیشنهاد مخالفت کرده است. او هفتۀ گذشته گفت: «ترکیه وظیفه دارد که چرخ اقتصاد خود را، در هر شرایطی بگرداند».

نظرات