Loading...

کشتار نیوزیلند؛ به مساجد توصیه شده بسته بمانند

اهمیت موضوع:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم
Loading...
حمله کرایست‌چرچحق نشر عکس AFP
Image caption پرچم‌ها در نیوزیلند به حال نیمه افراشته درآمده

جاسیندا آردرن، نخست وزیر نیوزیلند، در نشستی مطبوعاتی اعلام کرد که به دنبال کشتار ۴۹ نمازگزار مسلمان در دو مسجد شهر کرایست‌چرچ، به مساجد کشور توصیه شده که بسته بمانند.

او همچنین گفت مهاجم پنج اسلحه داشته و به طور قانونی مجوز مالکیت و حمل اسلحه داشته است. خانم آردرن گفته بنا دارد قوانین مالکیت اسلحه در نیوزیلند را اصلاح کند.

خانم آردرن همزمان گفته پلیس توصیه‌های لازم برای تامین امنیت را به مساجد ارائه کرده و حضور ماموران در اطراف مساجد ادامه خواهد داشت.

بنا به اعلام نخست‌وزیر نیوزیلند سطح هشدار امنیتی در این کشور بالا باقی می‌ماند و اقدامات امنیتی در مرزها و فرودگاه‌ها تشدید می‌شود.

خانم آردرن گفت مقام‌های دولتی رابطه لازم را با نمایندگان جامعه مسلمانان نیوزیلند برقرار کرده‌اند تا به آنان اطمینان خاطر بدهند و حمایت‌های لازم را در اختیارشان بگذارند.

او گفته اقدامات امنیتی در حوزه خشونت‌های گروه‌های راست افراطی تقویت شده است. او تاکید کرد باید از گسترش بحث‌های نژادپرستانه و ضدمهاجران پرهیز کرد.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption اهالی کرایست‌چرچ که دومین شهر بزرگ نیوزیلند است شوکه شده‌اند

در همین حال مقام‌های نیوزیلند تایید کرده‌اند که مهاجم یک مرد 28 ساله متولد استرالیا است که صراحتا از عقاید نژادپرستانه خود سخن گفته و خود را معتقد به برتری نژادی سفیدپوستان می‌داند و در دلیل‌نامه‌ای که نوشته تصریح کرده که این حملات را به این علت انجام داده که معتقد است مسلمانان در حال نابودی نسل کسانی چون او هستند.

به غیر از مهاجم سه نفر دیگر از جمله یک زن هم بازداشت شده‌اند اما هنوز معلوم نیست آیا آنها هم در این جملات نقشی داشته‌اند یا خیر.

بیشتر بخوانید

حق نشر عکس Getty Images
Image caption نخست‌وزیر نیوزیلند گفته بنا دارد قوانین مالکیت اسلحه در کشورش را اصلاح کند

اسامی قربانیان این کشتار که دولت نیوزیلند تاکید کرده یک “حمله تروریستی” است، هنوز اعلام نشده اما هند، اندونزی و بنگلادش تایید کرده‌اند که شهروندان‌شان در میان قربانیان بوده‌اند.

حمله دقیقا کمی بعد از نماز ظهر جمعه آغاز شد و آن طور که مهاجم اظهار کرده دو سالی به دنبال برنامه‌ریزی برای چنین حمله‌ای بوده هر چند تنها ظرف چند ماه گذشته این دو مسجد در شهر کرایست‌چرچ را به عنوان هدف خود انتخاب کرده است.

0 Comments

Add Yours →

Leave a Reply