کلیک‌باز: خیام در لوگوی گوگل

اهمیت موضوع:
, کلیک‌باز: خیام در لوگوی گوگل, آخرین اخبار ایران و جهان و فید های خبری روز, کلیک‌باز: خیام در لوگوی گوگل, آخرین اخبار ایران و جهان و فید های خبری روز, کلیک‌باز: خیام در لوگوی گوگل, آخرین اخبار ایران و جهان و فید های خبری روز, کلیک‌باز: خیام در لوگوی گوگل, آخرین اخبار ایران و جهان و فید های خبری روز, کلیک‌باز: خیام در لوگوی گوگل, آخرین اخبار ایران و جهان و فید های خبری روز
Loading...

این هفته از لوگوی گوگل خواهیم گفت که با تصویر خیام نیشابوری مزین شده، از گوشی جدید وان‌پلاس رونمایی می‌کنیم، از جایگزینی دستگاه‌های بسته‌بند به جای کارگران در آمازون خواهیم گفت و از شماره تلفن‌های ۱۴ رقمی ژاپن خبر خواهیم داد.

“بر صدر گوگل” اگر نشستی خوش باش

حق نشر عکس Google

گوگل تولد ۹۷۱ سالگی روز تولد عمر خیام، ریاضیدان، شاعر، فیلسوف و ستاره‌شناس مشهور را با تغییر لوگو، جشن گرفت.

این لوگو در بسیاری از کشورهای دنیا در سالروز تولد این دانشمند ایرانی به نمایش در آمد اما در کشور زادگاه او یعنی ایران مشاهده نشد.

حق نشر عکس Google

خیام در ۲۸ اردیبهشت ۴۲۷ خورشیدی (۱۸ می ۱۰۴۸ میلادی) در نیشابور متولد شد. یکی از برجسته‌ترین کارهای او سرپرستی محاسبات گاه‌شماری ایران در زمان وزارت خواجه نظام‌الملک در دوران سلجوقی است که منجر به گاهشمار یا تقویم جلالی شد.

گوشی جدید OnePlus Pro

حق نشر عکس OnePlus

شرکت چینی OnePlus از گوشی هوشمند تازه خود OnePlus 7 Pro رونمایی کرد. از ویژگی‌های این گوشی می‌توان به نمایشگر تمام‌صفحه ۶.۶۷ اینچی و بدون بریدگی آن اشاره کرد که هیچ شکافی برای دوربین ندارد. این شرکت در طراحی خود، دوربین جلو را به صورت بالاپر یا pop-up طراحی کرده است که هنگام گرفتن سلفی از لبه بالای گوشی بیرون می‌جهد.

از جمله نگرانی‌هایی که با مکانیکی شدن یک بخش از سخت‌افزار به همراه می‌آید، دوام آن بر اثر استفاده زیاد است. به عبارت دیگر این بیم وجود دارد که با استفاده مکرر یک بخش مکانیکی از کارآیی آن کاسته شده یا کلا از کار بیفتد. اما سازنده چینی این گوشی ادعا کرده که دوربین بالاپر آن را تا ۳۰۰ هزار بار آزمایش کرده و از این جهت جای نگرانی نیست. از سوی دیگر شتاب‌سنج و چرخش‌نما (ژیروسکوپ) افتادن گوشی را تشخیص می‌دهند و دوربین مورد نظر به سرعت به داخل کشیده می‌شود تا سقوط آن باعث آسیب دوربین نشود.

ربات‌های بسته‌بند آمازون

حق نشر عکس Getty Images

آمازون دستگاه‌های تازه‌ای را به کار می‌گیرد که جایگزین هزاران کارگر بسته‌بند در این شرکت خواهند شد.

این شرکت در سال‌های اخیر این فناوری را به تعدادی از انبارهای خود افزوده تا وسایلی را که روی نوار نقاله می‌آیند، اسکن کرده و آنها را در جعبه‌هایی قرار دهد که برای هر وسیله به طور مجزا درست شده‌اند.

دو نفر از مسئولان این پروژه به رویترز گفته‌اند که دو دستگاه در ده‌ها انبار این شرکت نصب شده‌اند که هر یک حداقل ۲۴ مرحله از کار بسته‌بندی را حذف می‌کنند. کاری که معمولا به دست بیش از دو هزار نیروی انسانی انجام می‌شود. این مسأله به تعدیل ۱۳۰۰ نیروی کار در آمریکا خواهد انجامید.

آمازون انتظار دارد خرج تامین این دستگاه‌ها را که علاوه بر هزینه‌های عملیاتی هر کدام یک میلیون دلار تمام می‌شوند، ظرف دو سال جبران کند.

این برنامه نشان می‌دهد که آمازون قصد دارد تا هزینه‌کرد خود را با حذف بیشتر کارمندان کاهش داده و سود خود را با خودکارسازی در روند انبارداری و بسته‌بندی افزایش دهد.

آمازون اعلام کرده که این فناوری با هدف افزایش ایمنی، سرعت بخشیدن به زمان انتقال کالا و بهبود کار در حال آزمایش است.

کم آمدن شماره تلفن در ژاپن

وزارت ارتباطات اعلام کرده که شماره‌های ۱۱ رقمی فقط تا سال ۲۰۲۲ کافی هستند و حالا باید برای ایجاد شماره‌های ۱۴ رقمی به سرعت برنامه‌ریزی کرد.

طرح ایجاد شماره تلفن ۱۴ رقمی توسط KDDI، NTT Docomo و SoftBank تایید شده و با موافقت سه اپراتور اصلی، شماره‌های جدید پیش از پایان سال ۲۰۲۱ معرفی خواهند شد.

این ده میلیارد شماره جدید با ۰۲۰ شروع می‌شوند، پیش‌شماره‌ای که در حال حاضر در ژاپن برای دستگاه‌های چیزنت (IoT) استفاده می‌شود. چنین امکانی در سال ۲۰۱۷ معرفی شد و از آن به بعد، ۳۲.۶ میلیون عدد از شماره‌های ۰۲۰ ژاپنی تا پایان ماه مارس ۲۰۱۹ ثبت شدند.

با توجه به پیشرفت شبکه‌های نسل پنجم 5G در ژاپن که قرار است تا سال ۲۰۲۰ اجرایی شود و تعداد زیاد دستگاه‌های متصل به چیزنت، تصمیم به ۱۴ رقمی کردن شماره تلفن هوشمندانه خواهد بود.

چالش برای تولید اعداد کافی برای تمام دستگاه‌های موجود در شبکه، چیزی نیست که فقط ژاپن با آن دست به گریبان باشد. هنگامی که شبکه‌های 5G در بخش‌های بیشتری از جهان اجرایی شوند، کشورهای دیگر نیز ممکن است مجبور به تصمیم‌گیری مشابهی شوند تا از وجود اعداد کافی برای هر وسیله متصل، اطمینان حاصل کنند.

بیشتر بخوانید:

کلیک‌باز: آی‌پاد عتیقه ۲۰ هزار دلاری

کلیک‌باز: تلویزیون عمودی سامسونگ و استوری اینستاگرام

نظرات