کُرونا؛ ویروس در برابر ویروس

اهمیت موضوع:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم
Loading...

با شیوع ویروس کُرونا در چین که منشاء آن شهر «ووهان» بود اغلب خطوط هوایی خارجی پروازهای خود را به این کشور لغو کردند تا ناخواسته حلقه‌ای از زنجیره‌ی گسترش این ویروس مرگبار در جهان نباشند.

واکنش به یک وضعیت اضطراری

ایرلاین‌های مسافربری که روزانه و هفتگی هواپیماهای آنها عموماً بدون صندلی خالی در پروازهای پرتعداد و پرسود به چین رفت و آمد داشتند بلیت‌ها‌ را کنسل کردند و پرداخت خسارت به مسافران را متحمل شدند و شرکت‌های کارگو قید سودهای کلان را زدند اما همسو با دولت‌‌های خود در مقابل گسترش کُرونا ایستادند.

video

Please enable JavaScript


ورود و خروج کشتی‌های تجاری، نفتکش‌های غول‌پیکر و مسافری که مبداء یا مقصدشان به چین بود در بسیاری از بنادر بین‌المللی متوقف شدند تا احتمال شیوع این بیماری از طریق ترابری دریایی به حداقل برسد.

همکاری مشترک مدیران صنعت حمل و نقل و دولت‌ها در جهت حفظ سلامت شهروندان خود و کشورهای دیگر در مقابل ویروس کُرونا تا حدود زیادی نتیجه‌بخش بوده است. آنجا که دولت‌ها و بخش خصوصی عزم و برنامه‎ جدّی برای شرایط اضطراری در اختیار داشتند با تجهیزات مناسب و به کار گرفتن متخصصان تلاش کردند کُرونا اپیدمی نشود اما در مورد ایران وضعیت از هر نظر متفاوت است و دولت و دیگر نهادهای حکومتی دانسته و نادانسته در عمل به گسترش آن دامن زده‌اند بطوری که اکنون ایران نیز منشأ انتقال ویروس به شمار می‌رود و درواقع چین می‌بایست از ورود اتباع ایرانی به کشور خود جلوگیری کند!

تجارت شرکت بدنام «ماهان ایر» با کُرونا!

در همان دوره که ایرلاین‌های بین‌المللی یکی پس از دیگری پروازهای خود به چین را لغو کردند، مدیران شرکت هواپیمایی بدسابقه و بدنام «ماهان ایر» با مجوز رسمی دولت و با چراغ سبز سپاه پاسداران انقلاب اسلامی پروازهای این شرکت به چین را ادامه دادند. آنها بدون در نظر گرفتن منافع ملّی و سلامت شهروندان کشور، برای خوش‌خدمتی به چینی‌ها و به اسم نقل و انتقال و کمک‌های بشردوستانه زنجیره‌ی انتقال ویروس را به ایران و منطقه کشانده و عملاً به تجارت کُرونا پرداختند!

پس از مدت‌ها پنهانکاری درباره ورود ویروس کُرونا به ایران و ابتلا و ومرگ ده‌ها‌ شهروند ایرانی، آنهم فقط به دلیل اینکه راهپیمایی فرمایشی ۲۲ بهمن و انتخابات استصوابی در ۲ اسفند برگزار شود، سرانجام مسئولان وزارت بهداشت منشاء ویروس کُرونا را در قم ۷۰۰ طلبه چینی اعلام کردند که در این مدت بخشی از آنها به کشورشان رفت و آمد داشته‌اند. حال آنکه نخستین مرگ بر اثر کُرونا طبق گزارش روزنامه دولتی «ایران» روز ۲۱ بهمن در یکی از بیمارستان‌های تهران اتفاق افتاده بود!

احمد بارکی‌‌زاده kayhan.london©

این فاجعه وقتی بیشتر تکمیل‌ شد که ایران در فرودگاه‌های خود تجهیزات کافی برای مقابله با ویروس کُرونا را نداشت اما مسافران چینی را که در فرودگاه‌های منطقه از جمله فرودگاه‌های ترکیه و امارات سرگردان بودند با هواپیماهای شرکت ماهان‌ایر به ایران منتقل می‌کرد تا از آنجا به چین بازگرداند.

همزمان مقامات مسئول آمار مبتلایان به این ویروس و تعداد مرگ و میر در ایران را لاپوشانی کردند تا به گمان خودشان، تاثیر منفی راهپیمایی ۲۲ منفی و همچنین بر انتخابات مجلس شورای اسلامی که دوم اسفند برگزار شد نگذارد! آنهم در حالی که عدم شرکت و تحریم این انتخابات به طرز بارزی از مدت‌ها پیش نمایان بود. با اینهمه اوضاع وخیم‌تر از آن بود که آمار مرگ و میر و تعداد بالای مبتلایان قابل پنهان کردن باشد و با توجه به انتشار مداوم خبرها در شبکه‌های اجتماعی، در نهایت کنترل اوضاع عملاً از دست مسئولان حکومتی خارج شد. این بار زمامداران جمهوری اسلامی جرأت نکردند تا  اینترنت را به خاطر بلای مرگباری که به کشور منتقل کرده بودند، مانند کشتار آبان ۹۸، قطع کنند.

ناتوانی در قرنطینه‌ی یک شهر

علاوه بر ناتوانی دولت، فشار سازمان اطلاعات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و دستگاه ارتجاعی روحانیت سبب شد شهر قم قرنطینه نشود. حسین طائب رئیس سازمان اطلاعات سپاه پاسداران در جلسه شورای‌ عالی امنیت ملی با درخواست وزارت بهداشت برای قرنطینه کردن قم مخالفت کرد و گفت که این شهر «آبروی اسلام» است و قرنطینه کردن آن باعث سوء استفاده رسانه‌های آمریکا خواهد شد.

این در حالیست که اساسا قرنطینه کردن یک شهر مستلزم برنامه‌ریزی و امکانات ویژه‌ای است که جمهوری اسلامی به هیچ وجه در حد و اندازه‌ی اجرای آن نیست.

نتیجه آن شد که از ونکوور و تورنتو تا باکو و دوبی و حتی  استونی مسافرانی مبتلا به کُرونا شناسایی شدند که یا ایرانی بودند یا مبداء پرواز آنها  از ایران بود. پنهانکاری و بی‌لیاقتی حکومت جمهوری اسلامی در واکنش به گسترش یک ویروس و جدی نگرفتن اعلام وضعیت اضطراری از سوی سازمان بهداشت جهانی، سبب شد که ایران بعد از چین به دومین منشأ کُرونا در جهان تبدیل شود با نرخ ابتلا و مرگ و میری که در مقایسه با جمعیت چین، ایران را در رده اول قرار می‌دهد! با این تفاوت که چین به دلیل اعلام فوری و داشتن امکانات بیشتر و قرنطینه کردن «ووهان» و دیگر تدابیر لازم، در مهار این ویروس موفق‌تر عمل کرده است اما در ایران کُرونا همچنان جولان می‌دهد و پخش می‌شود!

در چنین شرایطی است که امارات، قطر، کویت، هندوستان، ترکیه، عراق، گرجستان، ارمنستان، ترکمنستان، عمان، آذربایجان، پاکستان، افغانستان و گرجستان تمام پروازها از ایران را متوقف کرده‌اند. روسیه نیز از ورود شهروندان ایرانی به این کشور جلوگیری می‌کند و عملاً پرواز از ایران به روسیه نیز متوقف شده است.

تصمیم ویژه دولت ترکیه

پس از اعمال تحریم‌های آمریکا علیه ایرلاین‌‌های ایرانی و توقف پرواز هواپیمایی ماهان‌ایر به اروپا و عدم سوخت‌رسانی به شرکت ایران‌ایر، خطوط هوایی ترکیه، قطر و امارات در دسترس‌ترین ایرلاین‌ها برای رفت و آمدهای خارجی ایرانیان بودند.

با شیوع کُرونا دولت ترکیه تمام پروازهای رفت و برگشت به ایران را متوقف کرد و در عمل ایران قرنطینه هوایی شد. این موضوع ایران را بیش از پیش در انزوا قرار داد زیرا دسترسی به فرودگاه‌های ترکیه برای جمهوری اسلامی بسیار حیاتی و استراتژیک است. ترکیه اصلی‌ترین پل ارتباطی ایران و نیمکره غربی است و این تصمیم دولت رجب طیب اردوغان ضربه سنگینی بر جمهوری اسلامی به شمار می‌رود.

لغو پروازها، ده‌ها مسافر ایرانی که قصد بازگشت به کشور را داشتند در فرودگاه‌های مختلف دنیا سرگردان کرده است. بسیاری از آنها بلاتکلیف و بدون پول در فرودگاه‌ها پرسه می‌زنند و در شرایط سختی بسر می‌برند. پرواز هواپیمایی «هما» بطور محدود مجوز فرود در فرودگاه استانبول دریافت کرده و تعدادی از مسافران به ایران بازگردانده شدند اما در نهایت ترکیه نیز در اطلاعیه‌ای فرود تمام پروازهای ایرانی را ممنوع و حتی اعلام کرده اجازه فرود اضطراری هم به آنها نخواهد داد! اقدامی که بی‌ارتباط با مسائل منطقه‌ای از جمله درگیری ارتش ترکیه با یگان‌های نظامی روسیه و سوریه و نیروهای تحت حمایت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نیست.

تا پیش از این هواپیماهای ایرانی که بطور محدود به برخی کشورهای اروپایی پرواز داشتند، مجبور به عبور از کریدورهای هوایی بر فراز ترکیه بودند. اکنون اگر در آسمان ترکیه دچار نقص فنی شوند یا مسافران آن به هر دلیل وضعیت اضطراری پیدا کنند قادر نخواهند بود در خاک ترکیه فرود آیند!

وزیر بهداشت ترکیه گفته بود چون ایران نتوانست قم را قرنطینه کند دستور توقف پروازهای ایران صادر شد.

اکنون تمامی مرزهای زمینی کشورهای همسایه به روی ایرانی‌ها بسته است؛ ماموران مرزبانی و گمرک فقط به شهروندان خود اجازه می‌دهند تا به خاک کشور خود وارد شوند. به این ترتیب ایران عملاً از هوا و زمین و دریا قرنطینه شده و این نتیجه سوء مدیریت و سودجویی از یکسو و نادانی و ناآگاهی زمامداران از سوی دیگر است که منجر به در پیش گرفتن سیاست‌های غیرمنطقی و غیرعادی می‌شود. سیاست‌هایی که تاوان آن را همواره مردم ایران با جان و مال و نابودی سرزمین خود می‌پردازند.
حامد محمدی

[کیهان لندن شماره ۲۵۱]
Loading...
نظرات