یکی از محافظان ویژه ریاست جمهوری افغانستان در حمله افراد مسلح کشته شد

اهمیت موضوع:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم
Loading...
یکی از محافظان ویژه ریاست جمهوری افغانستان در حمله افراد مسلح کشته شد

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، می‌گوید ۱۱ کشور درگیر جنگ داخلی طولانی‌مدت از درخواست وی برای برقراری آتش‌بس به‌ دلیل احتمال شیوع ویروس کرونا استقبال کرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، آقای گوترش در یک کنفرانس خبری در نیویورک گفت همان طور که پیش از این نیز گفته، در هفته‌های آینده، موضوع آتش‌بس در این کشورها و مناطق را دنبال خواهد کرد.

سازمان ملل متحد به شدت نگران شیوع گسترده ویروس کرونا در کشورهای دارای سیستم درمانی ضعیف و شکننده است که به خاطر سال‌ها جنگ داخلی، دچار مشکلات بسیاری هستند.

به گفته دبیرکل سازمان ملل، طرف‌های درگیر در کشورهایی چون یمن، لیبی، سومالی، سوریه، اوکراین، کامرون و کلمبیا از جمله به درخواست وی پاسخ مثبت داده‌اند.

آن‌ طور که دبیرکل سازمان ملل توضیح داده، به‌ دنبال طرح درخواست وی در ۲۳ مارس، تعداد زیادی از دولت‌ها، شرکای منطقه‌ای، سازمان‌های مردم‌نهاد، چهره‌های غیردولتی و سازمان‌ها از درخواست وی برای برقراری آتش‌بس داخلی در کشورهای درگیر جنگ داخلی، حمایت کرده‌اند.

وی ضمن اشاره به امضای یک میلیون تن از این درخواست به صورت آن‌لاین در کنار سازمان‌ها و دولت‌ها افزود که برای ساکت کردن تفنگ‌ها، باید صدای صلح را بلند کرد.

بر اساس این گزارش، تلاش‌های سازمان ملل متحد در این زمینه در شرایطی که شورای امنیت این سازمان، بر سر صلح در کشورهای درگیر، اتفاق آرا ندارد، از اهمیت خاصی برخوردار است.

آنتونیو گوترش با هشدار نسبت به حرکت کرونا به سوی مناطق و کشورهای درگیر جنگ و ناآرامی، از همه فرستادگان این سازمان در سراسر جهان خواست با طرف‌های درگیر مذاکره کرده، آنها را قانع کنند تا سلاح خود را به زمین بگذارند تا امکان مقابله با بیماری کرونا فراهم شود.

روز گذشته نیز سازمان بهداشت جهانی اعلام کرده بود که حکومت‌های خاورمیانه باید هنوز که فرصت دارند، برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا سرعت عمل بیشتری به خرج دهند.

نظرات