۱۵۰ هزار میلیارد تومان کسری بودجه؛ آیا «اقتدار نظام» آمریکا را به التماس انداخته؟!

اهمیت موضوع:
, ۱۵۰ هزار میلیارد تومان کسری بودجه؛ آیا «اقتدار نظام» آمریکا را به التماس انداخته؟!, آخرین اخبار ایران و جهان و فید های خبری روز, ۱۵۰ هزار میلیارد تومان کسری بودجه؛ آیا «اقتدار نظام» آمریکا را به التماس انداخته؟!, آخرین اخبار ایران و جهان و فید های خبری روز, ۱۵۰ هزار میلیارد تومان کسری بودجه؛ آیا «اقتدار نظام» آمریکا را به التماس انداخته؟!, آخرین اخبار ایران و جهان و فید های خبری روز, ۱۵۰ هزار میلیارد تومان کسری بودجه؛ آیا «اقتدار نظام» آمریکا را به التماس انداخته؟!, آخرین اخبار ایران و جهان و فید های خبری روز, ۱۵۰ هزار میلیارد تومان کسری بودجه؛ آیا «اقتدار نظام» آمریکا را به التماس انداخته؟!, آخرین اخبار ایران و جهان و فید های خبری روز
Loading...

احمد سالک کاشانی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی می‎گوید آمریکا در برابر اقتدار جمهوری اسلامی ایران به زانو درآمده و به التماس افتاده است و همه اینها از آثار مقاومت جمهوری اسلامی ایران است. این نماینده تهدید کرده قربانی جنگ آمریکا  با ایران، اسرائیل است چرا که در صورت جنگ، مقاومت عملیات خود را برای محو اسرائیل انجام خواهد داد!

راهپیمایی حامیان حکومت علیه آمریکا در ۱۳ آبان و نمایش موشک‌‌های مقوایی

محمدعلی پورمختار رئیس فراکسیون مقابله با تحریم‌ها از ادعاهای سالک فراتر رفته و ادعا کرده، «طی برنامه‌ریزی‌های کوتاه‌مدت و بلندمدت در جهت انزوای آمریکا  تلاش می‌کنیم و به دنبال اجماع جهانی بر علیه آمریکا هستیم». این نماینده نگفته برای منزوی کردن آمریکا در جهان، جمهوری اسلامی چه امکاناتی در دست دارد و با کدام کشورها ائتلاف خواهد کرد!

از سوی دیگر گرچه کشورهای اروپایی همچنان به ادامه پایبندی بر برجام تاکید می‎کنند اما در عمل تقریباً هیچ امکانی برای رژیم ایران که در شرایط بحرانی نجات‌بخش باشد فراهم نکرده‌اند. شاخص‌ترین آنها عدم راه‌اندازی کانال مالی اینستکس است که هر چه جمهوری اسلامی تلاش کرد تا از آن طریق امکان تبادلات تجاری حتی تهاتری و مبادله‌ی نفت در برابر کالا، فراهم شود نتیجه نداشت.

اخیراً از سوی امانوئل ماکرون رئیس جمهوری فرانسه طرح «فریز در برابر فریز» مطرح شد که آمریکایی‎ها نپذیرفتند. اکنون به نظر می‎رسد از طریق فرانسه مطرح شده که در ازای پرداخت یک وام قابل توجه، رژیم ایران در فعالیت‎های موشکی خود تجدید نظر کند!

محمدجواد جمالی نوبندگانی نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس، سه‎شنبه ۲۲ امرداد، به خبرگزاری «خانه ملت» گفته اروپا و آمریکا  تقسیم کار کردند و پیشنهادات اروپا برای زمان خریدن جهت افزایش فشار علیه ایران است.

او تاکید کرده، «تنها اقدام مثبت از نظر جمهوری اسلامی بازگشایی مراودات بانکی با اروپایی‌ها است نه چیز دیگر.»

وی همچنین گفته «روش عراق را هم برای خرید نفت نمی پذیریم که بجای پول آن، غذا و دارو در اختیارمان بگذارند بلکه باید حتما مراودات بانکی فعال شود تا پول نفت به داخل کشور بازگردد.»

او تاکید کرده، «زمانی که بتوانیم نفت خود را بفروشیم دیگر نیازی به دریافت وام هم نداریم لذا صرفا کافی است اروپایی‌ها به تعهدات خود عمل کنند اما در تقسیم کاری که آمریکایی‎ها صورت داده‎اند فقط به دنبال خرید زمان به نفع آمریکا برای افزایش فشار به جمهوری اسلامی هستند.»

آنچه جمالی نوبندگانی می‎گوید درست نقطه مقابل ادعاهای دو نماینده دیگر مجلس شورای اسلامی است که تلاش می‌کنند با بُلوف و دروغ‌پردازی، موقعیت متزلزل نظام را لاپوشانی کنند.

هرچند سه قدرت اصلی اروپا با سیاست‎های آمریکا علیه رژیم ایران همسو نبوده‌اند اما آمریکا توانست با ابزار مختلف آنچه را می‎خواهد به رهبران اروپایی بقبولاند. بر اساس آخرین گزارش‎ها صادرات آلمان به ایران در شش ماه نخست سال ۲۰۱۹ در پی تحریم‌های آمریکا علیه تهران، به نصف کاهش پیدا کرد.

دفتر آمار فدرال آلمان نشان می‌دهد که فروش به ایران از ژانویه تا ژوییه سال میلادی جاری در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته، ۴۸ درصد کاهش یافته و به ۶۷۸ میلیون یورو (۷۵۸.۸ میلیون دلار) رسیده است. واردات از ایران نیز ۴۳ درصد کاهش پیدا کرده و به حدود ۱۱۰ میلیون یورو رسیده است.

انجمن بازرگانی BGA در واکنش به این آمار گفته «این حقیقت که تجارت میان ایران و آلمان افول کرده است، متاسفانه تعجب‌آور نیست. این انجمن به ماهیت فراسرزمینی تحریم‌های آمریکا اشاره کرد که شرکت‌های غیرآمریکایی را برای تجارت با ایران مجازات می‌کند.»

نتیجه فشارهای آمریکا بر جمهوری اسلامی اقتصاد ایران را به گردابی از بحران تبدیل کرده است. حشمت‎الله فلاحت‎پیشه عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی می‎‌گوید ۷۰ میلیارد دلار موافقتنامه‎های تجاری بعد از برجام عمدتا بین ایران و کشورهای اتحادیه اروپا بسته شد که اکثراً بعد از خروج ترامپ سرنوشت نامعلومی پیدا کردند.

اکنون فروش نفت ایران به حدود ۱۰۰ هزار بشکه در روز رسیده و دولت در سال ۹۸ با کسری بودجه ۱۵۰ هزار میلیارد تومانی روبرو شده و براساس تصمیم سران قوا، نظام مجبور به فروش اموال و املاک دولتی کرده و دولت مجبور به استفاده از حساب صندوق ذخیره ارزی و چاپ و فروش اوراق مالی شده است.

نظرات